Menu góra

 

Realizując zadania wynikające z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa przekazujemy Państwu informacje pozwalające na zrozumienie zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni oraz porady jak skuteczne stosować sposoby zabezpieczenia się przed tymi zagrożeniami.

Cyberbezpieczeństwo to „odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy” (art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Dz.U. z 2020 r. poz. 1369 z późn.zm)).

Do najpopularniejszych zagrożeń w cyberprzestrzeni należą:

 • ataki z użyciem szkodliwego oprogramowania (malware, wirusy, robaki, itp.
 • kradzieże tożsamości
 • kradzieże (wyłudzenia), fałszowanie bądź niszczenie danych,
 • blokowanie dostępu do usług,
 • spam (niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne),
 • ataki socjotechniczne (np. phishing, czyli wyłudzanie poufnych informacji (np. danych do logowania) poprzez podszywanie się pod instytucję lub osobę godną zaufania, np. urzędy, banki, portale społecznościowe, znajomych);

 Niektóre sposoby zabezpieczenia się przed zagrożeniami:

 • Używaj tylko silnych, indywidualnych dla każdego systemu haseł i nie udostępniaj ich nikomu.
 • Zainstaluj i używaj oprogramowania antywirusowe. Najlepiej stosuj ochronę w czasie rzeczywistym.
 • Aktualizuj oprogramowanie antywirusowe oraz bazy danych wirusów (dowiedz się czy twój program do ochrony przed wirusami posiada taką funkcję i robi to automatycznie).
 • Aktualizuj system operacyjny i aplikacje bez zbędnej zwłoki.
 • Nie otwieraj plików nieznanego pochodzenia.
 • Nie korzystaj ze stron internetowych (zwłaszcza ze stron banków, poczty elektronicznej czy portali społecznościowych), które nie mają ważnego certyfikatu, chyba, że masz stuprocentową pewność z innego źródła, że strona taka jest bezpieczna.
 • Nie używaj niesprawdzonych programów zabezpieczających czy też do publikowania własnych plików w Internecie (mogą one np. podłączać niechciane linijki kodu do źródła strony).
 • Regularnie skanuj komputer i sprawdzaj procesy sieciowe – jeśli się na tym nie znasz poproś o sprawdzenie kogoś, kto się zna. Czasami złośliwe oprogramowanie nawiązujące własne połączenia z Internetem, wysyłające twoje hasła i inne prywatne dane do sieci może się zainstalować na komputerze mimo dobrej ochrony – należy je wykryć i zlikwidować.
 • Sprawdzaj pliki pobrane z Internetu za pomocą programu antywirusowego.
 • Unikaj odwiedzania stron, które oferują wyjątkowe atrakcje (darmowe filmiki, muzykę, łatwy zarobek, cudowną dietę) – często na takich stronach znajdują się ukryte wirusy, trojany i inne zagrożenia.
 • Nie zostawiaj danych osobowych w niesprawdzonych serwisach i na stronach, jeżeli nie masz absolutnej pewności, że nie są one widoczne dla osób trzecich.
 • Nie wysyłaj w e-mailach żadnych poufnych danych (np. danych osobowych, logowania, karty kredytowej) w formie otwartego tekstu – powinny być zabezpieczone hasłem i zaszyfrowane – hasło przekazuj w sposób bezpieczny, tj. innym kanałem niż dane.
 • Pamiętaj o uruchomieniu firewalla.
 • Wykonuj kopie zapasowe ważnych danych.
 • Pamiętaj, że żaden bank czy Urząd nie wysyła e-maili do swoich klientów z prośbą o podanie hasła lub loginu w celu ich weryfikacji.
 • Zwracaj uwagę na komunikaty pojawiające się na ekranie i nigdy nie ignoruj ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa.

Więcej wskazówek na temat zabezpieczenia danych można znaleźć pod linkami:

 https://www.nask.pl/pl/dzialalnosc/cyberbezpieczenstwo/3284,Cyberbezpieczenstwo.html

 https://it-szkola.edu.pl/news,art,514

 Jeżeli chcesz anonimowo i łatwo zgłosić nielegalne i szkodliwe treści, na które natknąłeś się w sieci możesz zrobić to za pomocą https://incydent.cert.pl/#!/lang=pl

Inspektora Ochrony Danych: Rafał Andrzejewski

Dane do kontaktu : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., nr tel:504976690

 

 

 

ZARZĄDZENIE NR 98/2023

Burmistrza Miasta Braniewa

z dnia 19 czerwca 2023 r.

w sprawie ustalenia terminu składania wniosków o przyznanie pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w roku szkolnym 2023/2024

 

Dostępne jest na stronie BIP Urzędu Miasta Braniewa w zakładce zarządzenia, lub pod poniższym linkiem.

http://bip.braniewo.pl/zarzadzenie/940/zarzadzenie-nr-98-2023

logo urzędu miasta i cittaslow

 

 

Szanowni Państwo! Drodzy Mieszkańcy Miasta Braniewa!

Zbliżający się okres zimowy to czas niskich temperatur, odczuwalnego chłodu ,zwiększonych opadów atmosferycznych i często utrudnień komunikacyjnych , które mogą stwarzać poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia.

           Wzorem lat ubiegłych ,  kierujemy do Państwa  Apel o zwrócenie  uwagi na osoby potrzebujące wsparcia oraz  przekazywanie  nam  informacji  o  osobach  bezdomnych,  samotnych,  starszych,  niepełnosprawnych i innych, które wymagają opieki w okresie zimowym, a w szczególności o:

Z dniem 1 stycznia 2021 roku utworzono samorządową jednostkę organizacyjną pod nazwą Centrum Usług Wspólnych w Braniewie, zwaną dalej CUW, jako jednostkę obsługującą, prowadzącą wspólną obsługę szkół, przedszkoli i żłobków prowadzonych przez Gminę Miasta Braniewa.

Centrum Usług Wspólnych w Braniewie jest jednostką obsługującą w rozumieniu przepisów prawa. Zapewnia wspólną obsługę finansową, rachunkową, administracyjną, organizacyjną oraz z zakresu sprawozdawczości jednostek obsługiwanych.

Jednostkami obsługiwanymi są:

        > Żłobek Miejski w Braniewie,

        > Przedszkole Miejskie Nr 2 w Braniewie,

        > Przedszkole Miejskie Nr 4 w Braniewie,

        > Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Senatu RP w Braniewie,

        > Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Ziemi Braniewskiej w Braniewie,

        > Szkoła Podstawowa Sportowa Nr 6 im. Jana Pawła II z Oddziałami Przedszkolnymi w Braniewie.

 

 

 

 

Dyrektor Centrum Usług Wspólnych:

Agnieszka Nawrot-Kopycińska

Główny Księgowy Centrum Usług Wspólnych:

Anna Sorkowicz

 

Kontakt:

Tel. : (55) 621-64-00

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jakub Gajda - Pomoc Administracyjna ds. Informatycznych

Centrum Usług Wspólnych w Braniewie

ul. Moniuszki 22D

14-500 Braniewo

tel. (55) 621-64-05

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Podkategorie